— PEŠIE TÚRY, PRECHÁDZKY —


Jazierko Tatranská Lomnica

Ideálne na prevetranie kolieskových korčulí, kolobežiek, trojkoliek a iného športového náčinia okolo mini jazierka. Za bežných okolností funguje aj lanová dráha, minigolf a samozrejme bufet :) Dokonca sa na jazierku dá na požičaných člnkoch aj člnkovať. Takže tie svoje trepať nemusíte...

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

Z Lehara je to na jazierko autom 5min ale pekne sa tam viete dopraviť aj na bicykloch či peši. 


Štrbské pleso

Najvyššie položenú osadu vo Vysokých Tatrách (1 346 m n. m.) všetci poznáme ako turistickú topku. Klasické "kolečko" okolo plesa ešte nikdy nikoho neomrzelo, pri skokanských mostíkoch sme tiež už všetci boli niekoľkokrát, ale prečo si to nezopakovať?! Pleso je dodnes priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom, maximálnu hĺbku má 20 m a mimochodom - vo februári 1925 sa na ľadovej ploche plesa dokonca konali majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji.

Keď sme už na Štrbskom, a nedisponujeme kondičkou na ďalšiu túru, ktorých sa odtiaľ dá podniknúť neúrekom, poznáte Jazierka lásky? Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky boli využívané na odchov pstruhov. V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych nielen pre mladé páriky. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a je vážne len pár metrov od hlavného parkoviska a železničnej stanice.

Z Lehara na Štrbské pleso - 22km autom, ale pekne sa tam dá dopraviť aj električkou.

Čo ďalšie sa dá zažiť na Štrbskom plese, čítajte na tomto linku.

Popradské pleso

O niečo menej komerčné, ale takisto pomerne vyhľadávané miesto vhodné aj pre turistov s detskými kočíkmi. Modro značený turistický chodník s asfaltovým povrchom zo zastávky TEŽ na Popradské pleso je dlhý cca 4,5 km. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier, ktorý je ale v prevádzke len od 15.6. do 30.10.

Mapa a profil túry na tomto linku

Z Lehara na Popradské pleso - 22km autom, ale pekne sa tam dá dopraviť aj električkou.


Starý Smokovec - vyhliadka

Pre tých, ktorí už boli na Hrebienku X-krát a žiada sa im zmena. Vyhliadka nad Starým Smokovcom je jednoduchá vychádzka (15-20min) na kopce medzi Starým a Horným Smokovcom. Prechádzka je zaujímavá tým, že popri náučnom chodníku sa nachádza aj najvyššie položená kalvária v strednej Európe. Prechádzku by mal zvládnuť aj kočík. Aj dvoj-kočík :)

Výhľad na Starý Smokovec i okolie je excelentný.

Náročnosť - easypeasy, zaľudnenosť - takmer žiadna.

Mapa a ďalšie info o prechádzke na tomto linku.

Z Lehara do Starého Smokovca je to autom 7km. Stojí tam aj električka.


Hrebienok - Rainerova chata

Obľúbenou trasou je chodník zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rainerovu chatu. Od Hrebienka pokračuje červeno značená trasa so štrkovým povrchom až po Rainerovu chatu, odkiaľ sa dá pokračovať k vodopádom Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú niekoľko minút od Rainerovej chaty alebo vrátiť sa tou istou cestou naspäť.

V akom režime práve chata funguje si overte na oficiálnom linku.



Hrebienok - Studenovodské vodopády

Spomenutý Studený potok preteká popod náš kemp a bolo by škoda vynechať jeho "vrchnú časť". Tento potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády, obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vysoká. A ako sme odpozorovali od niektorých turistov, tento výlet zvládnete aj v balerínkach :)

profil túry 


Stará Lesná - Astronomický náučný chodník

Astronomický ústav v Starej Lesnej je pekne zašitý medzi stromami, ale malým aj väčším zvedavcom ohľadne vesmíru rozhodne odporúčame návštevu. Dovnútra ústavu sa dá dostať iba vo väčších skupinkách a po dohode, resp. počas dňa otvorených dverí, ale okolo ústavu bol vytvorený náučný chodník s najdôležitejšími informáciami nielen o prístrojovej technike astronomického ústavu, ale aj o vesmírnych telesách. Chodník obsahuje 13 panelov, začína pri hlavnej budove ústavu a končí pri poslednej kupole s ďalekohľadmi. Z Tatranskej Lomnice k nemu vedie chodník buď pre peších, ale slúži tiež ako cyklochodník. Chodník je pekne označený, tabule očíslované, ukazujúce smer vždy k nasledujúcemu číslu. Písané jazykom skôr pre väčšie deti, ale pre tých menších ako "bojovka" a hľadanie stanovíšť ideálne. 

Z Lehara vychádzkovým krokom 15minút cesty. 

Všetko podstatné na tomto linku.


Tatranská Lomnica - BOTANICKÁ ZÁHRADA

Nemusíte byť práve "kvetinkový nadšenec", ale botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici by si mali na zoznam napísať aj tí, ktorí jej návštevu absolvovali ako povinnú exkurziu na zé-eške. A tí, čo vtedy blicovali duplom!

☀️Je to pekný park, kde môžete nielen obdivovať 330 druhov vysokohorských kvetín a drevín, ale dokonca si niektoré z nich aj ako sadenice kúpiť.
✅Otvorené majú iba sezónne a obzvlášť na jar sa oplatí ísť poobdivovať aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, ktoré bežne z turistických chodníkov nie je možné obdivovať.
✅Expozícia Tatranskej prírody je otvorená od polovice mája do septembra denne od 9,00 do 17,00 a výborne dostupná aj od nás z @leharo_camping napríklad aj na bicykli alebo pešo.
✅Vstupné je skutočne symbolické. V porovnaní s ostatnými tatranskými atrakciami rozhodne!

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.


Tatranská Lominca - PRAMENISKO

Počuli ste už o tatranskom pralese? V skutočnosti je to náučný chodník začínajúci pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, čo možno neznie až tak "atraktívne", ale naozaj sa navštíviť oplatí. Volá sa Pramenisko a ide o prírodnú rezerváciu - takzvanú mokraď a miestami sa tam budete fakt cítiť ako v pralese.
Ide o light-prechádzku - samotný náučný chodník má len 800m, ale je súčasťou väčšieho - cca 2-kilometrového okruhu. Trasa náučného chodníka vedie z prevažnej časti po drevenom chodníku, keďže spodná voda je riadne vysoko a na miestach, kde chodník nie je, počítajte s tým, že vaše biele tenisky si budú tieto úseky pamätať. Najmä po daždi :) Na chodníku sú osadené samo-študijné informačné panely a dve vyhliadkové plošiny. Prechádzku je ideálne spojiť s návštevou Múzea TANAP-u a botanickej záhrady a program na pol dňa je na svete.
Treba počítať s tým, že trasa nie je nejako špeciálne označená a treba byť trošku sčítaný v mapách alebo mať po ruke google.
Nám sa tam páčilo a určite si čoskoro dáme repete. A v týchto horúcich dňoch tam bude obzvlášť luxusný chládok.

Či je chodník prístupný si pred návštevou pre istotu overte.


Štrbské pleso - Móryho vyhliadka

Nie vždy je nálada na veľkú túru, nie vždy je čas, chuť... Prechádzka na Móryho vyhliadku na Štrbskom je ideálna práve na podobné leharo príležitosti. Nenáročný 15-minutový výstup na kopec nad Novým Štrbským plesom s parádnou panoramkou (žeriavov) a výbornou kavejou. Vyhliadka síce už svoje pamätá, ale znovuotvorená po rekonštrukcii nie je dlho. Zastavte sa tam, pekne je.

Otváracie hodiny si pred návštevou overte tu.


Štrbské pleso - vodopád Skok

Mlynickou dolinou po žltej značke sa zo Štrbského plesa dostanete k najmohutnejšiemu vodopádu Vysokých Tatier. Táto túra sa považuje za vôbec najjednoduchšiu z vysokohorských, čiže sa na ňu bez problémov môžete vypraviť aj so svojimi mini-turistami. Jeden a pol hodinová vychádzka s minimálnym prevýšením vedie lesnou cestičkou, lesom a ku koncu kosodrevinou. Chodník je prístupný celoročne, ale návštevu je ideálne naplánovať na jar alebo začiatkom leta, keď sa topí sneh. My sme trasu pre vás otestovali po čerstvom snežení, a v takom prípade určite oceníte aj šmýkacie pomôcky pre najmenších na spiatočnú cestu :)

Mapa a profil túry na tomto linku.


Štrbské pleso - Predné Solisko

Stredne náročná poldenná túra. Vychádzame od Štrbského plesa buď lanovkou, alebo peši (cca 2 hod.) na Chatu pod Soliskom 

Odtiaľ už len 0,40 h ( ) na vrchol Predného Soliska po kamennom chodníku s kamennou suťou a miestami nespevneným povrchom. Čakajú nás nádherné výhľady na celé Štrbské Pleso, Kriváň a okolie. Zvládne každý prcek.


Chata Plesnivec

Jednoduchá príjemná prechádzka na jedinú chatu v Belianskych Tatrách vhodná pre každého. Začíname v Tatranskej Kotline a do tých 2 hodiniek sme hore. Pokračovať môžeme na Biele pleso, Trojrohé pleso a na Zelené pleso, Kopské sedlo alebo sa vrátime Dolinou siedmich prameňov do Kežmarských Žľabov.

Druhá varianta začína v Kežmarských Žľaboch ( ). Najskôr ideme Zbojníckym chodníkom na Rázcestie Čierna voda a tam sa napojíme na chodník do Doliny siedmich prameňov. Tento chodník je strmší, avšak s lepšími výhľadmi. V lete slúži aj ako cyklotrasa.

Chodník je otvorený celoročne, chata mimo sezóny iba cez víkendy.

https://www.chataplesnivec.sk/


Lomnické sedlo

Strecha Tatier v nadmorskej výške 2190 metrov je úžasným vyhliadkovým miestom. V zime sem chodia zdatní lyžiari na najstrmšiu čiernu zjazdovku s neskutočným výhľadom na celú popradskú kotlinu. Na opačnej - západnej strane máme ako na dlani malú Studenú dolinu s Téryho chatou. Nie je zriedkavosťou zahliadnuť tu kamzíky. Vyviezť až celkom hore sa dá lanovkou z Tatranskej Lomnice, čiže krásny výlet aj pre deti alebo menej pohyblivé osoby. Na vrchu už žiadny bufet ani chatu nehľadajte, čiže minimálne vodu je dobré zbaliť si so sebou. Veľká Lomnická veža je od lanovky iba pol hodinku chôdze. Ak vám výjde počasie, budete uchvátení! Sľubujeme. 


Skalnatá chata


Celoročne otvorená chata vo výške 1 751 m n.m. leží priamo na Tatranskej magistrále. V jej tesnej blízkosti vedie najdlhšia a najvyššie postavená tatranská zjazdovka z Lomnického sedla (2 190 m n. m.) do Tatranskej Lomnice (888 m n. m.) čiže pohodlnejší turisti sa sem môžu vyviezť lanovkou. Pekná zastávka s ešte krajším výhľadom do popradskej kotliny. 

https://www.skalnatachata.sk/


Skalnaté pleso

Kedysi nazývané Lomnické pleso (1751 m) sa nachádza priamo pod Lomničákom a je jedným z najnavštevovanejších. Až k nemu sa môžete pohodlne doviezť lanovkou, a to celoročne. Dá sa sem prísť aj po magistrále alebo cez Veľkú Svišťovku. Spojiť sa dá napríklad s výletom na Lomnický štít alebo do Lomnického sedla. 


Lomnický štít

Druhý najvyšší štít Vysokých Tatier - Lomničák (2632 m) je jeden z najznámejších a najpopulárnejších štítov. 

Dostupný je lanovkou zo Skalnatého plesa, ktorá sem premáva už od roku 1941. (Lanovka je kvôli svojej kapacite miestenková a vzhľadom na žiadanosť lanovky je vhodné zakúpiť si miestenku vopred.) 

Na Lomničáku je na ubytovanie k dispozícii najvyššie položený apartmán v strednej Európe. a ako hovorí slogan - je to zážitok typu "ASPOŇ RAZ ZA ŽIVOT!". Súhlasíme :)

Ak si trúfate, na Lomničák môžete vystúpiť s horským vodcom. Či už pôjdete lanovkou alebo pešo - ak budete dobre pozerať, Leháro je v dohľadne.  Už len to počasie môcť naplánovať...

https://www.vt.sk/hory/letne-atrakcie/lomnicky-stit



Wolkerove jazierka, Tatranská Polianka

Dve malé spojené jazierka s malým mostíkom a bezkonkurenčným výhľadom na Gerlachovský štít. Nachádzajú sa iba cca 100 metrov nad sanatóriom v Tatranskej Polianke. Pomenované po českom básnikovi zo začiatku 20. storočia ako spomienka na jeho pobyt v Tatrách. V roku 1923 sa liečil z tuberkulózy v miestnom sanatóriu. Zomrel mladý - ani nie 24-ročný. 


Vysokohorské chaty

Zoznam všetkých 13 dostupných vysokohorských chát po kliknutí na nadpis.