— HIKES,WALKS —


Jazierko Tatranská Lomnica

Ideálne na prevetranie kolieskových korčulí, kolobežiek, trojkoliek a iného športového náčinia okolo mini jazierka. Za bežných okolností funguje aj lanová dráha, minigolf a samozrejme bufet :) Dokonca sa na jazierku dá na požičaných člnkoch aj člnkovať. Takže tie svoje trepať nemusíte...

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte. 


Štrbské pleso

Najvyššie položenú osadu vo Vysokých Tatrách (1 346 m n. m.) všetci poznáme ako turistickú topku. Klasické "kolečko" okolo plesa ešte nikdy nikoho neomrzelo, pri skokanských mostíkoch sme tiež už všetci boli niekoľkokrát, ale prečo si to nezopakovať?! Pleso je dodnes priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom, maximálnu hĺbku má 20 m a mimochodom - vo februári 1925 sa na ľadovej ploche plesa dokonca konali majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji.

Keď sme už na Štrbskom, a nedisponujeme kondičkou na ďalšiu túru, ktorých sa odtiaľ dá podniknúť neúrekom, poznáte Jazierka lásky? Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky boli využívané na odchov pstruhov. V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych nielen pre mladé páriky. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a je vážne len pár metrov od hlavného parkoviska a železničnej stanice.

Čo ďalšie sa dá zažiť na Štrbskom plese, čítajte na tomto linku.

Popradské pleso

O niečo menej komerčné, ale takisto pomerne vyhľadávané miesto vhodné aj pre turistov s detskými kočíkmi. Modro značený turistický chodník s asfaltovým povrchom zo zastávky TEŽ na Popradské pleso je dlhý cca 4,5 km. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier, ktorý je ale v prevádzke len od 15.6. do 30.10.

Mapa a profil túry na tomto linku


Starý Smokovec - vyhliadka

Pre tých, ktorí už boli na Hrebienku X-krát a žiada sa im zmena. Vyhliadka nad Starým Smokovcom je jednoduchá vychádzka (15-20min) na kopce medzi Starým a Horným Smokovcom. Prechádzka je zaujímavá tým, že popri náučnom chodníku sa nachádza aj najvyššie položená kalvária v strednej Európe. Prechádzku by mal zvládnuť aj kočík. Aj dvoj-kočík :)

Výhľad na Starý Smokovec i okolie je excelentný.

Náročnosť - easypeasy, zaľudnenosť - takmer žiadna.

Mapa a ďalšie info o prechádzke na tomto linku.


Hrebienok - Rainerova chata

Obľúbenou trasou je chodník zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rainerovu chatu. Od Hrebienku pokračuje červeno značená trasa so štrkovým povrchom až po Rainerovu chatu, odkiaľ sa dá pokračovať k vodopádom Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú niekoľko minút od Rainerovej chaty alebo vrátiť sa tou istou cestou naspäť.

V akom režime práve chata funguje si overte na oficiálnom linku.Hrebienok - Studenovodské vodopády

Spomenutý Studený potok preteká popod náš kemp a bolo by škoda vynechať jeho "vrchnú časť". Tento potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády, obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vysoká. A ako sme odpozorovali od niektorých turistov, tento výlet zvládnete aj v balerínkach :)

profil túry 


Stará Lesná - Astronomický náučný chodník

Astronomický ústav v Starej Lesnej je pekne zašitý medzi stromami, ale malým aj väčším zvedavcom ohľadne vesmíru rozhodne odporúčame návštevu. Dovnútra ústavu sa dá dostať iba vo väčších skupinkách a po dohode, resp. počas dňa otvorených dverí, ale okolo ústavu bol vytvorený náučný chodník s najdôležitejšími informáciami nielen o prístrojovej technike astronomického ústavu, ale aj o vesmírnych telesách. Chodník obsahuje 13 panelov, začína pri hlavnej budove ústavu a končí pri poslednej kupole s ďalekohľadmi. Z Tatranskej Lomnice k nemu vedie chodník buď pre peších, ale slúži tiež ako cyklochodník. Chodník je pekne označený, tabule očíslované, ukazujúce smer vždy k nasledujúcemu číslu. Písané jazykom skôr pre väčšie deti, ale pre tých menších ako "bojovka" a hľadanie stanovíšť ideálne.

Všetko podstatné na tomto linku.


Tatranská Lomnica - BOTANICKÁ ZÁHRADA

Nemusíte byť práve "kvetinkový nadšenec", ale botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici by si mali na zoznam napísať aj tí, ktorí jej návštevu absolvovali ako povinnú exkurziu na zé-eške. A tí, čo vtedy blicovali duplom!

Nemusíte byť práve "kvetinkový nadšenec", ale botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici by si mali na zoznam napísať aj tí, ktorí jej návštevu absolvovali ako povinnú exkurziu na zé-eške. A tí, čo vtedy blicovali duplom!
☀️Je to pekný park, kde môžete nielen obdivovať 330 druhov vysokohorských kvetín a drevín, ale dokonca si niektoré z nich aj ako sadenice kúpiť.
✅Otvorené majú iba sezónne a obzvlášť na jar sa oplatí ísť poobdivovať aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, ktoré bežne z turistických chodníkov nie je možné obdivovať.
✅Expozícia Tatranskej prírody je otvorená od polovice mája do septembra denne od 9,00 do 17,00 a výborne dostupná aj od nás z @leharo_camping napríklad aj na bicykli alebo pešo.
✅Vstupné je skutočne symbolické. V porovnaní s ostatnými tatranskými atrakciami rozhodne!

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.


Tatranská Lominca - PRAMENISKO

Počuli ste už o tatranskom pralese? V skutočnosti je to náučný chodník začínajúci pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, čo možno neznie až tak "atraktívne", ale naozaj sa navštíviť oplatí. Volá sa Pramenisko a ide o prírodnú rezerváciu - takzvanú mokraď a miestami sa tam budete fakt cítiť ako v pralese.
Ide o light-prechádzku - samotný náučný chodník má len 800m, ale je súčasťou väčšieho - cca 2-kilometrového okruhu. Trasa náučného chodníka vedie z prevažnej časti po drevenom chodníku, keďže spodná voda je riadne vysoko a na miestach, kde chodník nie je, počítajte s tým, že vaše biele tenisky si budú tieto úseky pamätať. Najmä po daždi :) Na chodníku sú osadené samo-študijné informačné panely a dve vyhliadkové plošiny. Prechádzku je ideálne spojiť s návštevou Múzea TANAP-u a botanickej záhrady a program na pol dňa je na svete.
Treba počítať s tým, že trasa nie je nejako špeciálne označená a treba byť trošku sčítaný v mapách alebo mať po ruke google.
Nám sa tam páčilo a určite si čoskoro dáme repete. A v týchto horúcich dňoch tam bude obzvlášť luxusný chládok.

Či je chodník prístupný si pred návštevou pre istotu overte.


Štrbské pleso - Móryho vyhliadka

Nie vždy je nálada na veľkú túru, nie vždy je čas, chuť... Prechádzka na Móryho vyhliadku na Štrbskom je ideálna práve na podobné leharo príležitosti. Nenáročný 15-minutový výstup na kopec nad Novým Štrbským plesom s parádnou panoramkou (žeriavov) a výbornou kavejou. Vyhliadka síce už svoje pamätá, ale znovuotvorená po rekonštrukcii nie je dlho. Zastavte sa tam, pekne je.

Otváracie hodiny si pred návštevou overte tu.


Štrbské pleso - vodopád Skok

Mlynickou dolinou po žltej značke sa zo Štrbského plesa dostanete k najmohutnejšiemu vodopádu Vysokých Tatier. Táto túra sa považuje za vôbec najjednoduchšiu z vysokohorských, čiže sa na ňu bez problémov môžete vypraviť aj so svojimi mini-turistami. Jeden a pol hodinová vychádzka s minimálnym prevýšením vedie lesnou cestičkou, lesom a ku koncu kosodrevinou. Chodník je prístupný celoročne, ale návštevu je ideálne naplánovať na jar alebo začiatkom leta, keď sa topí sneh. My sme trasu pre vás otestovali po čerstvom snežení, a v takom prípade určite oceníte aj šmýkacie pomôcky pre najmenších na spiatočnú cestu :)

Mapa a profil túry na tomto linku.


Hrebienok - Ľadový dóm

  • Otvorené počas zimnej sezóny už od roku 2012
  • Vstupné: zdarma
  • Na Hrebienok k Tatranskému Dómu vás pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. 
  • ľadová bazilika - Tatranský dóm ako výsledok podujatia Tatry Ice Master - ľadové sochy

Vysokohorské chaty

Zoznam všetkých 12 dostupných vysokohorských chát po kliknutí na nadpis.