— OKOLITÉ MESTÁ —


Spišská Sobota

Spišská Sobota je vizuálne najkrajšia a historicky najvýznamnejšia mestská časť Popradu. (Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1256.) 

V najvýznamnejšej pamiatke Spiššsko-sobotského námestia, kostole sv. Juraja sa dá vidieť hlavný oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče. V skutočnosti v Spišskej Sobote nie je veľmi "čo robiť", ale príjemná prechádzka a krásne fotky máte garantované. Ak budete mať šťastie, možno vám niekto aj kávu (cez okienko) uvarí...

Z Lehara iba 13 km (štvrťhodinka cesty)


Z Lehara 35 km (slabá pol hodinka cesty), odporúčame spojiť s návštevou Spišského hradu.

Levoča 

Levoča nie je len také ledajaké historické mesto. Námestie má zapísané už 10 rokov v UNESCO, je pekne zrekonštruované a dá sa obzrieť aj z veže kostola. Deti výstup po 219 schodoch zvládnu v pohode, o tie sa nebojte :) 

Naších malých turistov zaujala najmä legenda o bielej pani alias Júlii, ktorá bola neprávom obvinená a zabitá za vlastizradu a vraj dodnes chodieva strašiť po hradbách mesta.

Zlatým klincom výletu nebol oltár Majstra Pavla, ale klietka hanby :D Kedysi sem boli na 24 hodín umiestňovaní ľudia, ktorí sa dopustili priestupkov ako ohováranie, opilstvo, hlučné nočné správanie či cudzoložstvo. Klietka často slúžila na trestanie žien, ktoré sa po zažatí lámp objavili v uliciach bez sprievodu muža.

Mali sme "šťastie", že sme klietku našli odomknutú, tak si deti neváhali vyskúšať pobyt vo vnútri. A keďže som kľúče od klietky nezohnala, vzala som deti z výletu domov. Adopcia sa pre tentokrát nekoná 😂


Kežmarok

Prvá zastávka - Drevený artikulárny kostol (starý vyše 300 rokov) a zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. Je úchvatný! 

Druhá zastávka - hneď vedľa - veľký červený kostol.

Tretia zastávka - s kostolíkom susediaca knižnica Evanjelického lýcea. Školu navštevovali viaceré celebrity slovenských dejín. Mená ako Hviezdoslav alebo Kukučín a možno vaším deťom síce veľa nepovedia, ale aspoň sa presvedčíte, či ste maturitu zo slovenčiny nedostali zadarmo 🤪 V kostole aj v knižnici je zakázané fotiť, ale návštevu oboch miest odporúčam aj s deťmi. Mali sme veľké šťastie aj na sprievodkyňu, ktorá prehliadku prispôsobila veku a dokázala deti upútať ba priam zabaviť 👍

Výlet sme ukončili na Kežmarskom hrade, ale keďže ten mali detváky už obídený v rámci školskej exkurzie, otočili sme to do cukrárne 🍦. Do Kežmarku je to od nás len 12km, skočte tam.