Kemp verzus divočina.

10.06.2020
Kempovanie na divoko je pre karavanistov veľmi lákavé. Prečo? Jednoznačne dobrodružstvo! Improvizácia... Sloboda...


Prespávanie mimo kempov má v sebe veľkú dávku adrenalínu. Vyhľadávanie miest praďaleko od civilizácie s nádhernými rannými výhľadmi, na samotách, v obklopení prírody je určite to, o čom každý správny dobrodruh sníva. Nie všade je ale kempovanie na divoko dovolené, vo väčšine (aj okolitých) štátov je dokonca zakázané. U nás tak celkom "dovolené" tiež nie je, obzvlášť treba byť opatrný v chránených oblastiach, nehovoriac o národných parkoch. Nejakú tú rezervu na pokuty si pre každy prípad treba nechať odloženú. Na súkromných pozemkoch je určite potrebný súhlas majiteľa. Asi by ste ani vy nekvičali nadšením, kebyže ráno nájdete na svojej záhrade zaparkované obytné auto. Tráva ujazdená, cesta rozrytá od opakovaného cúvania, zvieratami porozvláčané igelitky s odpadkami, ktoré ostali cez noc vonku. Stopy po ohnisku, plechovky od piva a pri strome pod toaleťákom kôpka ...? Možno extrém, ale často realita.


Cestovanie karavanom, ako všetko, prechádza takisto svojou evolúciou. Isté formy tohto cestovania je vlastne už ťažké nazývať kempovaním. Super-komfortne vybavené obytné autá a kempingové rezorty predháňajúce sa svojou ponukou na jednej strane extrému a na tej druhej kempovanie v divočine a bojových podmienkach. Určite sa dá nájsť aj kompromis v podobe malých rodinných ekologických kempov s limitovaným počtom miest a parcelami s potrebným komfortom, ale aj dostatočným súkromím. A práve k takým sa zaraďujeme aj my❤️


Pri kempovaní na divoko (prirodzene) platia zákony divočiny :) Ste na návšteve v prírode, vašimi susedmi sú zvieratá a na to všetko berieme maximálny ohľad. Free-camping je ekonomicky úspornejší, ale cenou za noc je, že necháte miesto po sebe čisté, ideálne dokonca čistejšie (najmä, ak pred vami nocovali na tom mieste nejaké čuňatá), než, keď ste tam prišli. Prezradiť vás môže maximálne zľahnutá tráva. A fotky :) Najväčšou nevýhodou free-campingu je, že nebudete mať k dispozícii zázemie v podobe pripojenia na elektrinu a pitnú vodu.

A ako to vlastne je s kempovaním mimo kempov, tzv. free-camping?

Choďte do toho ak:

  • Vyhľadávate samotu, výhľady, zašité miesta mimo civilizácie a preplnené kempy. Pomôcť nájsť takéto lokality môžu rôzne aplikácie - osvedčená je napr. park4night.
  • Chcete ušetriť.
  • Dokážete po sebe dokonale upratať a zahladiť stopy. Odvoz odpadkov ja samozrejmosť, áno?
  • Nebojíte sa. Či už stojíte vo voľnej prírode alebo na odstavnom parkovisku pri benzínovej pumpe, ste, žiaľ, potenciálnym cieľom zlodejov.
  • Neplánujete sa na mieste zdržiavať dlhšie, ako je nevyhnutné. Určite netreba rozkladať sedenie, šnúry na prádlo, ani inak sa udomácňovať. Ohnisko? V žiadnom prípade! Potrebujete len prenocovať - nie kempovať. Ideálne je chovať sa total-nenaápadne, tak, ako keby ste v aute vôbec neboli, neupozorňujte na seba.
  • Ste sebestační čo sa elektriky týka. Že máte generátor ale neznamená, že ho na plné bomby zapnete napr. o desiatej v noci a budete dobíjať baterky na mobile celú noc... vašimi susedmi sú zvieratá, nevyrušujte ich.
  • Máte dostatočnú zásobu vody. Šetrný mód spotreby vody v karavane je nevyhnutnosťou, keďže zásobník ma iba obmedzený objem.
  • Neplánujete vyprázdňovať chemické WC (ani v prípade, že používate ekologické pripravky). Miesto treba nechať v stave ako predtým než sme zaparkovali, treba byt šetrný k prírode, neohrozovať zver.
  • Má vaša posádka menej ako 3 členov. Pri viacdetných rodinách si ťažko predstaviť, že dokážu udržať na uzde hlučnosť, ktorá je pri free-campingu podmienkou. A čím viac ľudí, tým častejšie si určite odskočia aj na malú ...


Nechoďte free-kempovať, ak:

  • Máte radi svoje pohodlíčko a komfort dostupný v kempoch. Patrí sem aj spoločnosť, hluk...
  • Nemáte dobrodružného ducha. Irituje vás akékoľvek vybočenie zo stereotypu.
  • Nemáte dostatočne veľkú nádrž na vodu. Pripravte sa na vééééľmi šetrný mód spotreby vody v karavane, a to vie byť niekedy otrava.
  • Nemáte dostatočne veľkú kazetu ve vašom chemickom WC. Jej obsah sa plní pomerne rýchlo a potom musíte riešiť čo s tým.
  • Ste väčšia skupina. Už 5 ľudí dokáže aj v najväčšej tichosti vyrobiť slušný hluk :) Pre rodiny s deťmi by celkovo free-kemping mal byť tabu.
  • Radi sa zdržiavate na jednom mieste dlhšie. Free-camping je vyslovene len prestupná zastávka - vyspať sa a pokračovať v ceste, žiadne neskoré raňajky a celodenné kávičkovanie na lehátku.
  • Nemáte radi samotu. Po zotmení ste "potentovaní", keď vonku prebehne mačka...
  • Chcete podporiť miestnych podnikateľov a majiteľov kempov :)
  • Radi panikárite. chybička sa vloudila a vy budete daleko od civilizácie, v šoku vás nenapadnú ani súradnice GPS kde vás hľadať, nedajbože nemáte ani signál


Na záver: Ak ste úplný začiatočník a pripravujete sa na svoju úplne prvú kempovaciu dovolenku, doporučuje sa ísť s niekým skúseným. Keď nemáte tú možnosť, začnite v kempe, kde vám určite radi a ochotne poradia ak bude treba a všetko si najskôr vyskúšate v pohodlí, v dostupnosti prípojok, civilizácie, pod svetlom, aby ste nemuseli hlboko v lese niekde maturovať nad tým ako nastaviť napríklad kúrenie v karavane... (s medveďom dýchajúcim vám na chrbát). Prídete na to, v čom máte medzery, čo vám chýba a možno sa vám to v tom kempe nakonec zapáči, že free-camping odložíte na neurčito.