6 NEVYHNUTNOSTÍ PRE ZIMNÝ KARAVANING

11.12.2021

Kempovanie v zime? Prečo nie?! Buď ho milujete alebo sa vás netýka a "tým bláznom" sa čudujete :)

Taká zasnežená kempovačka má svoje výhody (žiadne komáre, žiadne masy ľudí, žiadne horúčavy... ), ale buďme realisti - pri zimnom kempovaní s určitými obmedzeniami počítať treba. Kempovanie v zime nie je ako kempovanie v lete, preto, ak so zimnou kempovačkou začínate, myslite na to, že budete potrebovať nejakú výbavu naviac. Možno ju nakoniec nevyužijete (bodaj by!), ale slovami klasika - radšej byť pripravený, ako ostať zaskočený. 

Čo si teda so sebou v zime určite nezabudnúť? 

  1. Snehové reťaze (ak nedisponujete pohonom 4x4). V podstate do hôr by ste bez nich vôbec chodiť nemali, treba ich zobrať minimálne na ozdobu :) Vždy je lepšie povoziť ich so sebou aj keby ste ich použiť nemuseli. Ideálne, ak s nimi viete aj manipulovať, nepotrebujete potom v tme a strese maturovať nad tým, ako ich správne nahodiť. Počasie v horách býva obzvlášť premenlivé a zjazdnosť ciest sa mení zo dňa na deň. Zimné gumy pripomínať nebudeme. Má ich určite obuté nielen vaše auto, ale takisto aj príves. Však ?
  2. Zásobu plynu. V zimných mesiacoch ide kúrenie o niečo väčšie "bomby", preto je ideálne mať bomby aj do rezervy :) V priemerných zimných teplotách sa spotreba plynu pohybuje okolo 3kg / deň. Pri extrémoch, budete teda potrebovať bombu meniť každý druhý deň.
  3. Lopatu. Hodí sa, ak zapadnete (, čo sa vám URČITE NESTANE!), ale napríklad aj na odstraňovanie snehu na mieste, kde zaparkujete. Aj nevinná čľapkanica pred karavanom sa pri zmene teploty môže v noci zmeniť na korčuliarsku plochu. Ak lopatu neberiete, zbaľte si teda aspoň hokejku.
  4. Metlu na odmetanie - najmä solárneho panelu, ale pri hustom snežení aj snehu zo strechy. Predovšetkým mokrý sneh sa kvôli váhe môže stať veľkým problémom. Využiť metlu môžete neskôr aj na hranie metlobalu prípadne ako dopravný prostriedok.
  5. Rebrík dostatočnej dĺžky, aby ste sa na strechu dostali. (Pozor na nosnosť strechy - nie na každú je možné sa postaviť.)
  6. Soľ nad zlato. Pardon, soľ do odpadu. Nejideálnejšie, samozrejme je, ak máte odpadovú nádrž vyhrievanú. Ak nie, do odpadov sa pridáva cca 2 kg soli na 100 litrov. Prípadná prebytočná soľ sa vždy dá použiť do gulášu. 

Pridali by ste do zoznamu nejakú ďalšiu vychytávku, bez ktorej na kempovačku v zime nevyrazíte ?