7 ZIMNÝCH ATRAKCIÍ V TATRÁCH PRE NELYŽIAROV

23.01.2022

Tatry sú v zime jednoznačne rajom pre lyžiarov, ale ak sa náhodou z akýchkoľvek dôvodov s týmto športom nekamošíte, v ponuke je aj celá fúra rôznych iných aktivít. A to aj pre úplných nešportovcov. 

TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM

Rozprávková stavba celá z ľadu nemá na Slovensku obdobu a určite sa na ňu choďte pozrieť. Každý rok vyzerá inak a vždy je inšpirovaná inou stavbou vytvorená niekoľkými sochármi.

Každý rok sa tu tiež konajú neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch-Tatry Ice Master.

Za bežných okolností je otvorený každý deň počas zimnej sezóny už od roku 2012.

Vstupné: zdarma

Na Hrebienok k Tatranskému Dómu vás pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec.

Snežný Betlehem pri Rainerovej chate

Chatár najstaršej a najmenšej tatranskej chaty - takzvanej Rainerky postaví pri chate každú zimu veľký snehový Betlehem. V prevádzke je bežne cca od Troch kráľov do Veľkej noci. 

Debnenie na základ stavby si chatár pripravuje v predstihu. Sneh potom zbiera z okolia chaty, nahadzuje ho, udupáva a ubíja do požadovanej veľkosti, ktorá niekedy dosahuje aj 4 metre do výšky. Záleží aká štedrá je Perinbaba. Ak príroda spolupracuje a zima trvá dlho, Betlehem sa časom premení na veľkonočnú kraslicu.

Z Hrebienka ste peši na Rainerke za necelú polhodinku.

Ak máte dobrý medzičas a zimnú turistickú výbavu, môžete z Rainerovej chaty pokračovať k Studenovodským vodopádom. 

Zamkovského chata a zamrznuté vodopády

Na chodník sa síce nevzťahuje zimná turistická uzávera, ale to neznamená, že je udržiavaný a bezpečný. Pred výletom je vysoko odporúčané si overiť predpoveď počasia vrátane výstrah a jej stav, aj keď v tomto prípade ide o veľmi frekventovanú trasu. Maximálne vhodná turistická výbava ako palice či turistické mačky.

Na Zamke ste z Hrebienka za slabú hodinku.

Sánkarska dráha Hrebienok

Či ste sa vyšli na Hrebienok prejsť, alebo sa vraciate z návštevy Ľadového dómu alebo aj väčšej túry, spiatočnú cestu musíte zísť na sánkach. Niežeby pozemná lanovka smerom dole nepremávala, ale ak to snehové podmienky dovoľujú, túto zábavu pre malých aj veľkých by ste si nemali nechať újsť. Sánky vám na Hrebienku požičajú, čiže nemusíte terigať vlastné. Trať je dlhá 2,5 km a dokonca sa v niektorých dňoch môžete prísť sánkovať aj za tmy na nočnú sánkovačku. Overte si vždy otváracie časy a zjazdnosť

Chodník v korunách stromov

Do Ždiaru je to od nás len 20 kilometrov. V tejto tradičnej goralskej dedinke na hranici Pieninského a Tatranského národného parku je toho čo pozerať oveľa viac, ako len Chodník v korunách stromov, ale predsa len začneme exkurziou tu. 

Parádne urobený bezbariérový chodník s vyhliadkovou vežou netreba vynechať pri návšteve Belianskych Tatier. Ideálny výlet na oddychovú turistiku a super aj pre lehárko turistov. Ku Chodníku vás pohodlne vyvezie nová kabínová lanovka, čím sa stáva bezbariérovou atrakciou.

Otváracie hodiny a ďalšie info nájdete na webe.

Vodopád Skok

Vodopád s výškou 25 metrov je síce až štvrtým najvyšším, no jednoznačne je najmohutnejším v celých Tatrách. Ako k jednému z mála vodopádov vedie chodník, ktorý je celoročne otvorený.

Skok možno považovať za tatranskú turistickú klasiku, podobne ako je napríklad túra na Popradské pleso. Trasa je populárna, dokonca aj v zimných mesiacoch, keďže na úsek vedúci k vodopádu sa nevzťahuje zimná uzávera.

Oficiálny čas chôdze potrebný na dosiahnutie vodopádu Skok je udávaný 1:40h, pričom prejdete 5km a nastúpate 435m. Tento údaj je samozrejme veľmi relatívnym, nakoľko vodopád navštevujú naozaj rôznorodé typy turistov. Okrem toho sa nachádzame vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier a v ňom je lepšie počítať s istou časovou rezervou.

Lomnický štít

Druhý najvyšší štít Vysokých Tatier - Lomničák (2632 m) je jeden z najznámejších a najpopulárnejších štítov.

Dostupný je lanovkou zo Skalnatého plesa, ktorá sem premáva už od roku 1941. (Lanovka je kvôli svojej kapacite miestenková a vzhľadom na žiadanosť lanovky je vhodné zakúpiť si miestenku vopred.)

Na Lomničáku je na ubytovanie k dispozícii najvyššie položený apartmán v strednej Európe. a ako hovorí slogan - je to zážitok typu "ASPOŇ RAZ ZA ŽIVOT!". Súhlasíme :)

Ak si trúfate, na Lomničák môžete vystúpiť s horským vodcom. Či už pôjdete lanovkou alebo pešo - ak budete dobre pozerať, Leháro je v dohľadne. Už len to počasie môcť naplánovať...