Čo nevynechať v Tatrách na jar - našich 7 tipov

18.05.2022

Na turistických chodníkoch platí zimná uzávera až do 15. júna, ale Tatry predsa už dávno nie sú iba o turistike. Určite sa tu nudiť nebudete ani v období takzvanej mimosezóny. V ponuke je celá fúra rôznych iných aktivít, z ktorých pre vás vyberáme týchto sedem.


Tatranská Lomnica - 

BOTANICKÁ ZÁHRADA

Ak navštíviť Expozíciu Tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici, tak rozhodne na jar!

Nádherný park, kde môžete nielen obdivovať 330 druhov vysokohorských kvetín a drevín a dokonca si niektoré z nich aj ako sadenice kúpiť. Oplatí sa prísť poobdivovať aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, ktoré bežne z turistických chodníkov nie je možné obdivovať.

Otvorené od polovice mája do septembra denne od 9,00 do 17,00 a výborne dostupná aj od nás z lehara napríklad aj na bicykli alebo pešo.

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.


Tatranská Lominca - PRAMENISKO

Počuli ste už o tatranskom pralese? V skutočnosti je to náučný chodník začínajúci pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, čo možno neznie až tak "atraktívne", ale naozaj sa navštíviť oplatí. Volá sa Pramenisko a ide o prírodnú rezerváciu - takzvanú mokraď a miestami sa tam budete fakt cítiť ako v pralese.
Ide o light-prechádzku - samotný náučný chodník má len 800m, ale je súčasťou väčšieho - cca 2-kilometrového okruhu. Trasa náučného chodníka vedie z prevažnej časti po drevenom chodníku, keďže spodná voda je riadne vysoko a na miestach, kde chodník nie je, počítajte s tým, že vaše biele tenisky si budú tieto úseky pamätať. Najmä po daždi :) Na chodníku sú osadené samo-študijné informačné panely a dve vyhliadkové plošiny. Prechádzku je ideálne spojiť s návštevou Múzea TANAP-u a botanickej záhrady a program na pol dňa je na svete.
Treba počítať s tým, že trasa nie je nejako špeciálne označená a treba byť trošku sčítaný v mapách alebo mať po ruke google.
Nám sa tam páčilo a určite si čoskoro dáme repete. 


Tatranská Lomnica - Múzeum TANAP

Nielen pekným počasím sú Tatry živé. Múzeum TANAP-u je vraj jedným z najnavštevovanejších múzeí na Slovensku, tak sme zašli aj my a môžeme ho len doporučiť! Otvorené majú každý deň, vstupné symbolické. 

Upršané dni nie sú podmienkou, návštevu je super spojiť s exkurziou v botanickej záhrade hneď za rohom. (A ešte to budete mať aj lacnejšie 😉)

Vypchatý kamzík, svišť, orol a samozrejme medveď v reálnej podobe. To všetko v pešej dostupnosti z nášho kempu. Bude sa Vám to určite páčiť.

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.


Tatranská Kotlina - 

BELIANSKA JASKYŇA

Jediná jaskyňa v Tatrách, tým pádom aj hojne navštevovaná. Ako sa na Tatry patrí, zahrejete sa už pred príchodom - výstup k jaskyni z Tatranskej kotliny trvá dobrých 20 minút do kopca. Fitko pokračuje aj vo vnútri jaskyne, kde treba prekonať skoro 900 schodov, a hoci teplota v jaskyni je len nejakých 5 - 6°C, garantujeme, že sa zapotíte :) 

Každopádne ale stojí za návštevu - prehliadkový okruh trvá cca hodinu a pozerajte dobre - možno uvidíte nad hlavou lietať netopiere.

Otvorená celoročne (okrem pondelkov).


Termálne kúpalisko Vrbov

Počas celého roka môžete zregenerovať svoje telo v termálnych bazénoch s geotermálnou vodou teplou od 26°C do 38°C. 

V zimnej sezóne je k dispozícií až päť bazénov a otvorené majú denne do 21,00.

Otváracie hodiny.Štrbské pleso - Móryho vyhliadka

Nie vždy je nálada na veľkú túru, nie vždy je čas, chuť... Prechádzka na Móryho vyhliadku na Štrbskom je ideálna práve na podobné leharo príležitosti. Nenáročný 15-minutový výstup na kopec nad Novým Štrbským plesom s parádnou panoramkou (žeriavov) a výbornou kavejou. Vyhliadka síce už svoje pamätá, ale znovuotvorená po rekonštrukcii nie je dlho. Zastavte sa tam, pekne je.

Otváracie hodiny si pred návštevou overte tu.

Hrebienok - Studenovodské vodopády

Vami obľúbený Studený potok pretekajúci popod Leharo má aj svoju populárnejšiu - "vrchnú časť".

Tento potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády, obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu alebo po výdatných dažďoch, keď je hladina vody vysoká.

Vodopády sú najjednoduchšie dostupné z Hrebienka, ale výlet k nim si viete "skomplikovať" aj dlhšou prechádzkou - napríklad z Tatranskej Lesnej alebo zo Skalnatého plesa po magistrále.

profil túry