Watty, volty, ampére - čo a koľko energie zožerie?

03.05.2021

Časy kedy sa kempovať chodievalo s jedným ruksakom, spalo sa v spacáku pod stanom a varilo na ohni už tu boli a nevyzerá to, že by sa ešte niekedy vrátili :)

V dnešných dočasných príbytkoch na kolesách sú základné spotrebiče ako televízor a chladnička považované za štandard, no často so sebou vozíme kávovary, grily, pekárničky, klimatizácie, sauny, jacuzzi... jaj, tie posledné asi nie :)

camping, AT
camping, AT

Keďže chceme držať krok s evolúciou karavaningu, pri inštalácii nových elektrických rozvodov sme mysleli najmä na tých, ktorí si radi doprajú maximálny komfort používania viacerých elektrospotrebičov bez obáv, či to utiahnu ističe.

S našimi novými (nadštandardnými) 16 ampérovými "skrinkami" vás nemusí trápiť, či vám pri fénovaní vlasov "nebuchne" kávovar. Každá parcela má vlastný istič, čiže sa nestane ani to, že si sused zapne vírivku a celý kemp bude bez prúdu (maximálne prestanú ísť bublinky dotyčnému) :)


Ak ste fanúšikmi prírodných vied, resp. by ste spotrebám radi porozumeli, ponúkame jednoduchý vzorec, podľa ktorého si viete spočítať, koľko a akých spotrebičov môžete mať zapnutých súčasne.

Elektrické pripojenie je vyjadrené v ampéroch (konkrétne v Lehare- 16 A). Vaše, elektrické spotrebiče majú príkon niekoľko wattov a napätie na elektrickej sieti sa vyjadruje vo voltoch (v Európe štandardne 230V).

Leharo camping, SK
Leharo camping, SK

Na výpočet toho, aké spotrebiče môžete súčasne použiť, vychádzame podľa vzorca:

ampér x napätie = watt

čiže

16 A x 230 V = max 3680 W

V Lehare teda môžete súčasne zapnúť spotrebiče o celkovom príkone 3680 W.

camping, AT
camping, AT


Koľko ale "zožerie" chladnička? Alebo rúra? Kávovar?

Niekoľko (orientačných) príkladov:

Chladnička / chladiaci box : 70 W
Ohrievač: 1 200 až 1 500 W
Gril: 1400 W
Rúra na pečenie: 600 - 800 W
Rýchlovarná kanvica: 600 - 800 W
Kávovar: 1 000 W
Lampa: 40 W
Malý televízor: 30 W

Laicky povedané - platí, že vyššiu spotrebu majú zvyčajne mašinky, ktoré (sa) zohrievajú a takisto, že k maximálnej spotrebe dôjde pri zapnutí zariadenia. Počítať treba teda radšej veľkoryso a zapínať spotrebiče od najväčších, zvyšok až potom. 

I keď pravdepodobnosť, že ističe u nás nebudú stíhať je minimálna, určite sa zhodneme, že je múdre gazdovať s elektrikou ekologicky (a ekonomicky), čo poviete?