Kam v Tatrách tento týždeň ?

12.05.2021

Protipandemické opatrenia sa začali pomaličky uvoľňovať, takže si smelo môžete začať plánovať svoje výlety do Tatier. Kým sa všetky služby rozhýbu, dávame pre vás dokopy každý týždeň 5 aktuálnych tipov, čo by ste nemali zmeškať v Tatrách (plus extra tipy z predošlých týždňov) . A zatiaľ, čo vy budete zbierať zážitky, na váš karavan dáme pozor u nás :)


1. Botanická záhrada - Tatranská Lomnica

Nemusíte byť práve "kvetinkový nadšenec", ale botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici by si mali na zoznam napísať aj tí, ktorí jej návštevu absolvovali ako povinnú exkurziu na zé-eške. A tí, čo vtedy blicovali duplom!

☀️Je to pekný park, kde môžete nielen obdivovať 330 druhov vysokohorských kvetín a drevín, ale dokonca si niektoré z nich aj ako sadenice kúpiť.
✅Otvorené majú iba sezónne a obzvlášť na jar sa oplatí ísť poobdivovať aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, ktoré bežne z turistických chodníkov nie je možné obdivovať.
✅Expozícia Tatranskej prírody je otvorená od polovice mája do septembra denne od 9,00 do 17,00 a výborne dostupná aj od nás z @leharo_camping napríklad aj na bicykli alebo pešo.
✅Vstupné je skutočne symbolické. V porovnaní s ostatnými tatranskými atrakciami rozhodne!

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

2. Relaxpark Jazierko - Tatranská Lomnica

Ideálne na prevetranie kolieskových korčulí, kolobežiek, trojkoliek a iného športového náčinia okolo mini jazierka. Za bežných okolností funguje aj lanová dráha, minigolf a samozrejme bufet :) Dokonca sa na jazierku dá na požičaných člnkoch aj člnkovať. Takže tie svoje trepať nemusíte..

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.
Z Lehara je to na jazierko autom 5min ale pekne sa tam viete dopraviť aj na bicykloch či peši. 


3. Ždiar - Chodník v korunách stromov

Tento tip na výlet sme tu už nedávno mali, ale vtedy vás možno od návštevy chodníka v korunách stromov odradilo, že si k nemu bolo treba vyšlapať peši. Dobrá správa je, že lanovka už funguje, takže aj pohodlnejší turisti už môžu vyraziť. 

Do Ždiaru je to od nás len 20 kilometrov. V tejto tradičnej goralskej dedinke v Belianskych Tatrách je toho čo pozerať oveľa viac, ako len Chodník v korunách stromov, ale predsa len začneme exkurziou tu. Parádne urobený bezbariérový chodník s vyhliadkovou vežou netreba vynechať pri návšteve Tatier. Ideálny výlet na oddychovú turistiku a super aj pre lehárko turistov. Otvorené denne od 9:00 do 16:00. Viac info tu.

4. Tatranský ľadový dóm - Hrebienok

V našom zozname už takisto bol, ale pripomíname, že jeho otvorenie bolo predĺžené až do konca mája. Ak ste to teda nestihli, môžete vybehnúť buď peši (cca 40minút zo Starého Smokovca) alebo sa tam nechať vyviezť pozemnou lanovkou, ktorá už takisto premáva.

Vstupné sa neplatí, takže o dôvod na návštevu viac. 

5. TRICKLANDIA - Starý Smokovec

Fotky, (ako napríiklad aj fotka spod šikmej veže v Pise, ktorú podopieral asi každý, kto tam bol :) vytvárajúce ilúziu sú prastarými rodičmi Trick-artu. Vo Vysokých Tatrách-priamo v Starom Smokovci je jednou z novších atrakcií Vysokých Tatier galéria optických ilúzií #tricklandia , ktorá sa veľmi rýchlo zaradila medzi najpopulárnejšie. Nečudujeme sa. Kým si nabijete mobily a rezervujete vstupenky, poďme nakuknúť dovnútra...

Čo nás tam čaká ?

✅24 atrakcií na 500m2 vrátane 3 antigravitačných miestností a krásneho zrkadlového bludiska
✅Na návštevu galérie je potrebná rezervácia - časenka. Je povinná, keďže počet ľudí v galérii je obmedzený (žiadna tlačenka) a tým pádom je obmedzený aj čas vašej návštevy (1 hod), ale prehliadku vkľude stihnete.
✅Pri každej z inštalácii je foto-návod odkiaľ a ako sa odfotiť, aby ilúzia bola dokonalá. Navigovať pomáha aj ochotný personál, ktorý nielen poradí, ale celkom obstojne aj fotí :) Obrazy vytvárajú vizuálne ilúzie, pri ktorých budete mať pocit akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby.
✅ Keďže sú maľby aj po zemi, tak žiadny kočík, ani žiadne zvieratko. Čo už. Po galérii sa chodí bez topánok (takže pozor na deravé ponožky).
▶️Novinkou je aplikácia Tricklandia, ktorú si pri vstupe môžete nainštalovať a niektoré z obrazov (sú označené) pomocou tejto aplikácie rozpohybovať.


Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

Tatranský zveropark - Gerlachov


Malá zoologická záhrada s viacerými druhmi domácich zvierat - Tatranský Zveropark sa síce nachádza v areáli hotela Hubert, ale je veľmi vyhľadávaným miestom pre rodiny s deťmi zo širokého okolia a "okoloidúcich".

O zvieratká sa už dlhé roky v krásnom prostredí pod Gerlachovským štítom starajú skúsení ošetrovatelia . Pri návšteve môžete z nainštalovaných automatov nielen zvieratká nakŕmiť, alebo sa aj na koni či poníkovi povoziť.

A detské ihrisko tu má tiež svoje kvality...

čítajte viac


Lomnický štít


Od 7.5. sa v stredisku Tatranská Lomnica konečne opäť spúšťajú do prevádzky aj lanovky pre peších turistov na Skalnaté pleso vrátane lanovky na Lomnický štít. Lanovky v Tatranskej Lomnici budú už v dennej letnej prevádzke, tak to poďte využiť! Viete predsa, aká je na časenky na Lomničák tlačenka...

Lístky treba kúpiť vopred a momentálne opatrenia si naštudujte tu.


Tatranská Lomnica - Múzeum TANAP

Nielen pekným počasím sú Tatry živé. Múzeum TANAP-u je vraj jedným z najnavštevovanejších múzeí na Slovensku, tak sme zašli aj my a môžeme ho len doporučiť! Otvorené majú každý deň, vstupné symbolické. Vypchatý kamzík, svišť, orol a samozrejme medveď v reálnej podobe. To všetko v pešej dostupnosti z nášho kempu. Bude sa Vám to určite páčiť ... Dokonca tento rok pribudli aj nové exponáty.

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte tu.

Bilíkova chata

Či už ste ľadový dóm alebo snežný betlehem pri Rainerke stihli alebo nie, Bilíkova chata je zo sortimentu tých, ktoré by ste obísť nemali. Postavená v krásnom prostredí s legendárne výbornou kuchyňou, a to len 5 minút peši z Hrebienka. Terasu má- bez preháňania veľkorysú, takže gastro-zážitok v kľude a bezpečí je garantovaný. Zastavte sa tam, neoľutujete.

foto z FB 

 Štrbské pleso - Móryho vyhliadka

Nie vždy je nálada na veľkú túru, nie vždy je čas, chuť... Prechádzka na Móryho vyhliadku na Štrbskom je ideálna práve na podobné leharo príležitosti. Nenáročný 15-minutový výstup na kopec nad Novým Štrbským plesom s parádnou panoramkou (žeriavov) a výbornou kavejou. Vyhliadka síce už svoje pamätá, ale znovuotvorená po rekonštrukcii nie je dlho. Zastavte sa tam, pekne je.

Otváracie hodiny si pred návštevou overte tu.

Spišský hrad

Najväčší hradný komplex v strednej Európe musia navštíviť všetci, ktorí odškrtávajú pamiatky zo Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (od roku 1993).

Spiššký hrad je povinnou jazdou pre všetkých, ktorí tam neboli. A tí, čo tam boli, sa tam určite radi vrátia aj bez tejto pripomienky :) Cesta tam trvá z Tatier iba pol hodinku a aj v čase, kedy je hrad zavretý sa oplatí vybrať sa ho poobdivovať zvonka. Okolité kopčeky vás určite prichýlia na piknik a nezabudnite si zobrať foťák!

Pred návštevou si overte otváracie hodiny.


Lyžovačka na Štrbskom Plese

Po 110 dňoch, čo boli lyžiarske strediská zatvorené máte ešte šancu prísť sa presvedčiť, či ste nezabudli strúhať lyžiarske pózy, alebo vám nevyrástla noha z lyžiarok... Na Štrbskom a v Jasnej bude od štvrtka 22.4. pustených pár lanoviek (kabínky zatiaľ povolené nie sú) a okrem výstroje vám stačí doniesť si negatívny test nie starší ako 48 hodín. No a nezabudnite opaľovák a slnečné okuliare! Predbežne sa plánuje jazdiť do 2. mája a pre fajnšmekrov sa pripravuje aj fresh-track.

Poznámka pre skialpinistov - sezóna sa pre vás v TANAPe skončila, prevádzkovať skialp je možné už jedine po zjazdovkách. V národnom parku sa vyhrabávajú, budia a množia zvieratá, čiže sa patrí nechať im na tieto aktivity čas a priestor

Všetko dôležité o lyžovačke nájdete tu.

Kontroverzná vyhliadková veža 

Najvyššia a najvyššie položená veža na Štrbskom plese ešte ani nestihla byť otvorená, takže máte šancu prísť si sem narobiť selfíčka mezdi prvými. Otvárajú 20. apríla a budeme zvedaví, čo na ňu poviete ...

pre viac info kliknite sem.

zdroj: facebook Rainerova chata-official, www.tatrastower.sk, www.vt.sk