Kam v Tatrách tento týždeň ?

22.06.2021

Protipandemické opatrenia sa začali pomaličky uvoľňovať, takže si smelo môžete začať plánovať svoje výlety do Tatier. Kým sa všetky služby rozhýbu, dávame pre vás dokopy každý týždeň niekoľko aktuálnych tipov, čo by ste nemali zmeškať v Tatrách (plus extra tipy z predošlých týždňov) . A zatiaľ, čo vy budete zbierať zážitky, na váš karavan dáme pozor u nás :)

Biokúpalisko Levočská dolina

 Nie, bio nemusí byť iba mrkva či paradajky, aj také kúpalisko môže byť bio, novú sezónu rozbehlo už aj biokúpalisko pri Levoči.

V areáli biokúpaliska sa nachádza rybník, kúpacia nádrž, 2 bufety, ale aj detské ihrisko. Požičať si tu môžete bicykle (aj elektrické), zahrať bowling, zrelaxovať vo welness centre. Počas letnej sezóny sa na pódiu usporadúvajú rôzne hudobné akcie spojené s grilovaním či varením gulášu. Tak berte plavky a utekajte tam.

Lomnické sedlo

Strecha Tatier v nadmorskej výške 2190 metrov je úžasným vyhliadkovým miestom. V zime sa sem zbiehajú zdatní lyžiari na najstrmšiu čiernu zjazdovku s neskutočným výhľadom na celú popradskú kotlinu. Na opačnej - západne

j strane máme ako na dlani malú Studenú dolinu s Téryho chatou. Nie je zriedkavosťou zahliadnuť tu kamzíky. Vyviezť až celkom hore sa dá lanovkou z Tatranskej Lomnice, čiže krásny výlet aj pre deti alebo menej pohyblivé osoby. Na vrchu už žiadny bufet ani chatu nehľadajte, čiže minimálne vodu je dobré zbaliť si so sebou. Veľká Lomnická veža je od lanovky iba pol hodinku chôdze. Ak vám výjde počasie, budete uchvátení! Sľubujeme.

Prevádzkové hodiny lanovky aj nakúpiť lístky si môžete tu.

Štrbské pleso - Predné Solisko

Koniec zimnej uzávery turistických chodníkov odporúčame odpáliť stredne náročnou poldennou túrou. 

Vychádzame od Štrbského plesa buď lanovkou, alebo peši (cca 2 hod.) na Chatu pod Soliskom

Odtiaľ už len 0,40 h ( ) na vrchol Predného Soliska po kamennom chodníku s kamennou suťou a miestami nespevneným povrchom. Čakajú nás nádherné výhľady na celé Štrbské Pleso, Kriváň a okolie. Zvládne každý prcek.

Spišská Nová Ves - ZOO

Máte prejdené už celé Tatry alebo len jednoducho potrebujete od kopcov preladiť? Šup do ZOO. Tá má u detí úspech predsa vždy. V maličkej a málo známej Zoo v Spišskej Novej Vsi ste od nás za slabú pol hodinku a aj keď to tam nie je na celý deň, viete výlet spojiť so zastávkou napr. v Slovenskom raji alebo na Spišskom hrade. Otvorené majú od apríla do októbra za skutočne symbolické vstupné, ale veď to si všetko vygooglite. My návštevu odporúčame, choďte kuknúť aj vy. Či ste už boli?


Pred návštevou si overte otváracie hodiny.

Wolkerove jazierka, Tatranská Polianka

Dve malé spojené jazierka s malým mostíkom a bezkonkurenčným výhľadom na Gerlachovský štít. 

Nachádzajú sa iba cca 100 metrov nad sanatóriom v Tatranskej Polianke. Pomenované po českom básnikovi zo začiatku 20. storočia ako spomienka na jeho pobyt v Tatrách. V roku 1923 sa liečil z tuberkulózy v miestnom sanatóriu. Zomrel mladý - ani nie 24-ročný. 

(tajný tip)

Ružbašský travertínový kráter

  • Celková plocha Kráteru vo Vyšných Ružbachoch je takmer 300 m² a je považovaný za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe.
  • zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska (1967)
  • ľudia sa sem aj napriek zákazu častokrát chodia okúpať

  • Hĺbka jazera je približne 3m

  • Teplota vody v jazierku je 23 stupňov a je silne mineralizovaná - nezamŕza ani v zime

  • okrem hlavného "krátera" sa deti môžu namočiť do menších travertínových "bazénikov"

Jazda historickými električkami


Každý letný víkend jazdia po Tatrách historické električky a dá sa na nich dokonca previezť. Jazda je zážitok, keďže napríklad Kométa, ktorú sme si vybrali my, nemá okná, takže na konečnej vystúpiš s novým účesom :) Cestovný poriadok treba sledovať, lebo vláčiky jazdia iba pár krát do dňa. 

Lístky sa kupujú na mieste a po novom sa dajú objednať aj online. Kométa môže prepraviť iba 80 osôb, čiže - kto prv príde, ten prv "melie". A na nikoho sa nečaká. Hu-hú!

Termálne kúpalisko Vrbov

Obľúbené termálne kúpalisko Vrbov - čo by z Lehára uterákom dohodil (iba 12 km) je za bežných okolností otvorené počas celého roka.

Keďže tento rok sa tu vyskytli všetkým známe nie "bežné" udalosti - kupko znovu-otvára svoje brány  11. 6. 2021

V areáli termálneho kúpaliska sa nachádza 10 bazénov z toho 4 sú detské, 61m dlhý tobogán. 

Obľúbite si ho, choďte pozrieť.

Tatranské rozprávkové putovanie

Každý mini návštevník Tatier si môže v niektorej z informačných kancelárií vyzdvihnúť svoj DENNÍK DOBRODRUHA, ktorý ho zábavnou formou prevedie celým regiónom Vysoké Tatry, vrátane tých menej známych, zašitých a neprebádaných zákutí Tatier. Denník okrem rozprávok, hlavolamov a tajničiek obsahuje aj súťažné úlohy priamo v teréne a po ich splnení, súťažiaci dostáva CERTIFIKÁT DOBRODRUHA. Naviac sa môže sa zapojiť aj do žrebovania o ceny, a to až do októbra 2021.

Garantujeme vám, že Tatry spoznáte z inej stránky a vaši malí turisti bez hundrania prejdú za indíciami kilometre :)

Tatranské rozprávkové putovanie.

Kežmarok


Prvá zastávka - Drevený artikulárny kostol (starý vyše 300 rokov) a zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. Je úchvatný!

Druhá zastávka - hneď vedľa - veľký červený kostol.

Tretia zastávka - s kostolíkom susediaca knižnica Evanjelického lýcea. Školu navštevovali viaceré celebrity slovenských dejín. Mená ako Hviezdoslav alebo Kukučín a možno vaším deťom síce veľa nepovedia, ale aspoň sa presvedčíte, či ste maturitu zo slovenčiny nedostali zadarmo 🤪 V kostole aj v knižnici je zakázané fotiť, ale návštevu oboch miest odporúčam aj s deťmi. Mali sme veľké šťastie aj na sprievodkyňu, ktorá prehliadku prispôsobila veku a dokázala deti upútať ba priam zabaviť 👍

Výlet sme ukončili na Kežmarskom hrade, ale keďže ten mali detváky už obídený v rámci školskej exkurzie, otočili sme to do cukrárne 🍦. Do Kežmarku je to od nás len 12km, skočte tam.

 

Kvantarium, Hrebienok

Tatranský ľadový dóm to pre túto sezónu už zabalil, ale na turistov na Hrebienku čaká ďalšia celoročná zaujímavosť. Je ňou Kvantarium, interaktívna galéria svetla v priestoroch bývalého Hotela Hrebienok.

Návštevníci si v nej môžu pozrieť napríklad laserovú šou celkom zblízka alebo vyskúšať si môžu kreslenie svetlom. Prehliadka pozostáva z ôsmich miestností. V nich nájdete rôznorodé multimediálne show, interaktívne exponáty, vysvetlenia fyzikálnych javov a to všetko v rozprávkovom duchu, čiže zaujme aj najmenších.

My sme zvedaví a ak nám to výjde, pôjdeme sa pozrieť. Čo vy ?

Otváracie hodiny si pred návštevou skontrolujte tu.

Aquacity Poprad

Milovníci vodnej zábavy, tobogánov a ďalších atrakcií sa určite tešia, že populárne AquaCity v Poprade konečne opäť otvorilo. Kapacita je ale obmedzená, takže kúpiť si lístky vopred je určite dobrý nápad.  

Aquapark ponúka 13 vonkajších a vnútorných bazénov, tobogány, 350 vodných atrakcií, najväčšie wellness a spa centrum na Slovensku, detské kútiky, ihriská, zábavné animačné programy pre deti a výnimočnú 3D Laser show.

Wellness a Spa AquaCity Poprad s rozlohou 1600m2 je rajom pre milovníkov relaxu a wellness služieb. Nájdete tu rôzne druhy sáun, inhalácii, vírivky, zátoku lásky alebo snežnú jaskyňu.


Kalvária a vyhliadka nad Starým Smokovcom

Vyhliadka nad Starým Smokovcom je jednoduchá vychádzka (15-20min) na kopce medzi Starým a Horným Smokovcom. Premenlivosť počasia by teda nemala hrať dôležitú rolu, pretože ten kúsok zbehnete aj v pršiplášťoch :) Prechádzka je zaujímavá tým, že popri náučnom chodníku sa nachádza aj najvyššie položená kalvária v strednej Európe. Prechádzku by mal zvládnuť aj kočík. Aj dvoj-kočík :)

Výhľad na Starý Smokovec i okolie je excelentný.

Náročnosť - easypeasy, zaľudnenosť - takmer žiadna. Štartuje sa spoza starého amfiteátra v Smokovci. 

Z Lehara do Starého Smokovca je to autom 7km. Stojí tam aj električka.

Pozorovanie medveďov

Náš kamarát Erik už roky sprevádza zvedavých turistov do blízkosti medvedích obydlí a všetky tatranské medvede pozná určite už aj po mene. Bez pochýb aj oni jeho. Zoznámi vás s nimi, ak chcete. Vezme vás k miestam, kde sa potulujú, samozrejme, vo všetkej "početnosti" z bezpečnej vzdialenosti. Idete ?

Od mája do októbra prebieha pozorovanie medveďov či už individuálne alebo v skupinkách 2-8 ľudí. (čím viac vás bude, tým lepšia cena :). "Výlet" nie je vhodný pre malé deti, keďže výstup trvá niekoľko hodín.

Ak máte záujem, dajte nám vedieť, kontakt na Erika s radosťou sprostredkujeme alebo sa mu ozvite sami. (zľavové heslo: LEHARO)

Galéria Dobrá hračka, Tatranská Lomnica

🦕Dobrá hračka nie je len ďalšia z herničiek... je to galéria. Galéria hračiek

Na 5️⃣0️⃣0️⃣m2 je ich toľko, že za hodinu času, ktorý je na návštevu vymedzený, nie je možné ich všetky poobzerať a vyskúšať.
🐻Návštevu nie je treba odkladať, je to zážitok! Aby sa mini-ľudia v galérii netlačili (a nemlátili😂), ich počet je obmedzený na 25, čiže rezervačka vstupu sa hodí.
🍓
Dobrá hračka z času na čas organizuje aj akcie vonku pri galérii, my sme zatiaľ nestihli ani jednu, ale určite ešte podáme hlásenie 😉

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

Skalnatá chata - Skalnaté pleso

Celoročne otvorená chata vo výške 1 725 m n.m. leží priamo na Tatranskej magistrále. V jej tesnej blízkosti nájdeme najdlhšiu a najvyššie položenú tatranskú zjazdovku pre skutočných fajnšmekrov -  z Lomnického sedla (2 190 m n. m.) do Tatranskej Lomnice (888 m n. m.). Pohodlnejší turisti sa sem môžu vyviezť lanovkou z Tatranskej Lomnice, tí zdatnejší po svojich - túrou zo Starého Smokovca cez Hrebienok alebo strmým stúpaním z Tatranskej Lomnice. Pekná zastávka s ešte krajším výhľadom do popradskej kotliny.

https://www.skalnatachata.sk/

Chata Plesnivec

Plesnivec je jednou z 12 vysokohorských tatranských chát - jediná v Belianskych Tatrách. V mimosezóne (od novembra do mája) je otvorená iba cez víkendy a sviatky, ale návštevu rozhodne odporúčame. Personál je prudko priateľsky naladený (rodinný biznis), výborne sa o vás postarajú, dajú vám najesť, napiť, aj prenocujú ak treba. 

Túrička sem je maximálne nenáročná, ba priam baby-friendly. Najjednoduchší výstup začína v Tatranskej Kotline a po zelenej ste hore za hoďku a pol. 

https://www.chataplesnivec.sk/Belianska jaskyňa 

Jediná jaskyňa v Tatrách, tým pádom aj hojne navštevovaná. Ako sa na Tatry patrí, zahrejete sa už pred príchodom - výstup k jaskyni z Tatranskej kotliny trvá dobrých 20 minút do kopca. Fitko pokračuje aj vo vnútri jaskyne, kde treba prekonať skoro 900 schodov, a hoci teplota v jaskyni je len nejakých 5 - 6°C, garantujem, že sa zapotíte :) Každopádne ale stojí za návštevu - prehliadkový okruh trvá cca hodinu a pozerajte dobre - možno uvidíte netopiere.

Píšu, že majú otvorené každý deň okrem pondelka (časy vstupov 9:30, 11:00, 12:30, 14:00), ale otváracie hodiny si radšej ešte pred návštevou overte.


Štrbské pleso - jazierka lásky

Z Lehara na Štrbské pleso - 22km autom, ale pekne sa tam dá dopraviť aj električkou.

Najvyššie položenú osadu vo Vysokých Tatrách (1 346 m n. m.) všetci poznáme ako turistickú topku. Klasické "kolečko" okolo plesa ešte nikdy nikoho neomrzelo, pri skokanských mostíkoch sme tiež už všetci boli niekoľkokrát, ale prečo si to nezopakovať?! Pleso je dodnes priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom, maximálnu hĺbku má 20 m a mimochodom - vo februári 1925 sa na ľadovej ploche plesa dokonca konali majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji. 

Keď sme už na Štrbskom, a nedisponujeme kondičkou na ďalšiu túru, ktorých sa odtiaľ dá podniknúť neúrekom, poznáte Jazierka lásky? Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky boli využívané na odchov pstruhov. V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych nielen pre mladé páriky. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a je vážne len pár metrov od hlavného parkoviska a železničnej stanice.


Astronomický náučný chodník - Stará Lesná 

Astronomický ústav v Starej Lesnej je pekne zašitý medzi stromami, ale malým aj väčším zvedavcom ohľadne vesmíru rozhodne odporúčame návštevu. Dovnútra ústavu sa dá dostať iba vo väčších skupinkách a po dohode, resp. počas dňa otvorených dverí, ale okolo ústavu bol vytvorený náučný chodník s najdôležitejšími informáciami nielen o prístrojovej technike astronomického ústavu, ale aj o vesmírnych telesách. Chodník obsahuje 13 panelov, začína pri hlavnej budove ústavu a končí pri poslednej kupole s ďalekohľadmi. Z Tatranskej Lomnice k nemu vedie chodník buď pre peších, ale slúži tiež ako cyklochodník. Chodník je pekne označený, tabule očíslované, ukazujúce smer vždy k nasledujúcemu číslu. Písané jazykom skôr pre väčšie deti, ale pre tých menších ako "bojovka" a hľadanie stanovíšť ideálne.

Z Lehara vychádzkovým krokom 15minút cesty.

Všetko podstatné na tomto linku.


Botanická záhrada - Tatranská Lomnica

Nemusíte byť práve "kvetinkový nadšenec", ale botanickú záhradu v Tatranskej Lomnici by si mali na zoznam napísať aj tí, ktorí jej návštevu absolvovali ako povinnú exkurziu na zé-eške. A tí, čo vtedy blicovali duplom!

☀️Je to pekný park, kde môžete nielen obdivovať 330 druhov vysokohorských kvetín a drevín, ale dokonca si niektoré z nich aj ako sadenice kúpiť.
✅Otvorené majú iba sezónne a obzvlášť na jar sa oplatí ísť poobdivovať aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, ktoré bežne z turistických chodníkov nie je možné obdivovať.
✅Expozícia Tatranskej prírody je otvorená od polovice mája do septembra denne od 9,00 do 17,00 a výborne dostupná aj od nás z @leharo_camping napríklad aj na bicykli alebo pešo.
✅Vstupné je skutočne symbolické. V porovnaní s ostatnými tatranskými atrakciami rozhodne!

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

Relaxpark Jazierko - Tatranská Lomnica

Ideálne na prevetranie kolieskových korčulí, kolobežiek, trojkoliek a iného športového náčinia okolo mini jazierka. Za bežných okolností funguje aj lanová dráha, minigolf a samozrejme bufet :) Dokonca sa na jazierku dá na požičaných člnkoch aj člnkovať. Takže tie svoje trepať nemusíte..

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.
Z Lehara je to na jazierko autom 5min ale pekne sa tam viete dopraviť aj na bicykloch či peši. 


TRICKLANDIA - Starý Smokovec

Fotky, (ako napríiklad aj fotka spod šikmej veže v Pise, ktorú podopieral asi každý, kto tam bol :) vytvárajúce ilúziu sú prastarými rodičmi Trick-artu. Vo Vysokých Tatrách-priamo v Starom Smokovci je jednou z novších atrakcií Vysokých Tatier galéria optických ilúzií #tricklandia , ktorá sa veľmi rýchlo zaradila medzi najpopulárnejšie. Nečudujeme sa. Kým si nabijete mobily a rezervujete vstupenky, poďme nakuknúť dovnútra...

Čo nás tam čaká ?

✅24 atrakcií na 500m2 vrátane 3 antigravitačných miestností a krásneho zrkadlového bludiska
✅Na návštevu galérie je potrebná rezervácia - časenka. Je povinná, keďže počet ľudí v galérii je obmedzený (žiadna tlačenka) a tým pádom je obmedzený aj čas vašej návštevy (1 hod), ale prehliadku vkľude stihnete.
✅Pri každej z inštalácii je foto-návod odkiaľ a ako sa odfotiť, aby ilúzia bola dokonalá. Navigovať pomáha aj ochotný personál, ktorý nielen poradí, ale celkom obstojne aj fotí :) Obrazy vytvárajú vizuálne ilúzie, pri ktorých budete mať pocit akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby.
✅ Keďže sú maľby aj po zemi, tak žiadny kočík, ani žiadne zvieratko. Čo už. Po galérii sa chodí bez topánok (takže pozor na deravé ponožky).
▶️Novinkou je aplikácia Tricklandia, ktorú si pri vstupe môžete nainštalovať a niektoré z obrazov (sú označené) pomocou tejto aplikácie rozpohybovať.


Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte.

Tatranský zveropark - Gerlachov


Malá zoologická záhrada s viacerými druhmi domácich zvierat - Tatranský Zveropark sa síce nachádza v areáli hotela Hubert, ale je veľmi vyhľadávaným miestom pre rodiny s deťmi zo širokého okolia a "okoloidúcich".

O zvieratká sa už dlhé roky v krásnom prostredí pod Gerlachovským štítom starajú skúsení ošetrovatelia . Pri návšteve môžete z nainštalovaných automatov nielen zvieratká nakŕmiť, alebo sa aj na koni či poníkovi povoziť.

A detské ihrisko tu má tiež svoje kvality...

čítajte viac


Lomnický štít


Od 7.5. sa v stredisku Tatranská Lomnica konečne opäť spúšťajú do prevádzky aj lanovky pre peších turistov na Skalnaté pleso vrátane lanovky na Lomnický štít. Lanovky v Tatranskej Lomnici budú už v dennej letnej prevádzke, tak to poďte využiť! Viete predsa, aká je na časenky na Lomničák tlačenka...

Lístky treba kúpiť vopred a momentálne opatrenia si naštudujte tu.


Tatranská Lomnica - Múzeum TANAP

Nielen pekným počasím sú Tatry živé. Múzeum TANAP-u je vraj jedným z najnavštevovanejších múzeí na Slovensku, tak sme zašli aj my a môžeme ho len doporučiť! Otvorené majú každý deň, vstupné symbolické. Vypchatý kamzík, svišť, orol a samozrejme medveď v reálnej podobe. To všetko v pešej dostupnosti z nášho kempu. Bude sa Vám to určite páčiť ... Dokonca tento rok pribudli aj nové exponáty.

Otváracie hodiny si pred návštevou pre istotu overte tu.

Bilíkova chata

Či už ste ľadový dóm alebo snežný betlehem pri Rainerke stihli alebo nie, Bilíkova chata je zo sortimentu tých, ktoré by ste obísť nemali. Postavená v krásnom prostredí s legendárne výbornou kuchyňou, a to len 5 minút peši z Hrebienka. Terasu má- bez preháňania veľkorysú, takže gastro-zážitok v kľude a bezpečí je garantovaný. Zastavte sa tam, neoľutujete.

foto z FB 

 Štrbské pleso - Móryho vyhliadka

Nie vždy je nálada na veľkú túru, nie vždy je čas, chuť... Prechádzka na Móryho vyhliadku na Štrbskom je ideálna práve na podobné leharo príležitosti. Nenáročný 15-minutový výstup na kopec nad Novým Štrbským plesom s parádnou panoramkou (žeriavov) a výbornou kavejou. Vyhliadka síce už svoje pamätá, ale znovuotvorená po rekonštrukcii nie je dlho. Zastavte sa tam, pekne je.

Otváracie hodiny si pred návštevou overte tu.

Spišský hrad

Najväčší hradný komplex v strednej Európe musia navštíviť všetci, ktorí odškrtávajú pamiatky zo Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (od roku 1993).

Spiššký hrad je povinnou jazdou pre všetkých, ktorí tam neboli. A tí, čo tam boli, sa tam určite radi vrátia aj bez tejto pripomienky :) Cesta tam trvá z Tatier iba pol hodinku a aj v čase, kedy je hrad zavretý sa oplatí vybrať sa ho poobdivovať zvonka. Okolité kopčeky vás určite prichýlia na piknik a nezabudnite si zobrať foťák!

Pred návštevou si overte otváracie hodiny.


Kontroverzná vyhliadková veža 

Najvyššia a najvyššie položená veža na Štrbskom plese ešte ani nestihla byť otvorená, takže máte šancu prísť si sem narobiť selfíčka mezdi prvými. Otvárajú 20. apríla a budeme zvedaví, čo na ňu poviete ...

pre viac info kliknite sem.

zdroj: www.termalnekupalisko.com , www.tatrastower.sk, www.vt.sk, www.aquacity.sk, www.levocskadolina.sk